Logo

Ortodoncja

Ortodoncja

Ortodoncja

Ortodoncja to specjalizacja dentystyczna zajmująca się diagnozowaniem, prewencją i leczeniem wad zgryzu oraz nieprawidłowego ustawienia zębów. Głównym celem ortodoncji jest poprawa estetyki uśmiechu pacjenta, ale także zwiększenie funkcji żucia i zdrowia jamy ustnej.

Ortodonci są wyspecjalizowanymi lekarzami dentystycznymi, którzy zajmują się stosowaniem różnych aparatów ortodontycznych w celu korekcji wad zgryzu. Istnieje wiele rodzajów wad zgryzu, takich jak przodozgryz, tyłozgryz, krzyżozgryz czy otwarty zgryz, a ortodonci stosują różnorodne metody leczenia, aby dostosować zęby do prawidłowego ustawienia.

 

Etapy leczenia ortodontycznego:

  1. Pierwsza wizyta to konsultacja z omówieniem etapów i sposobów leczenia, dobieranie odpowiedniego do wady systemu aparatu ROTH/DAMON, czasu jego trwania, przybliżonych kosztów leczenia, wykonanie badania i przygotowanie potrzebnych w leczeniu materiałów diagnostycznych tj. zdjęcia RTG (pantomograficzne/cefalometryczne), fotograficzne oraz indywidualne modele gipsowe.
  2. Założenie aparatu ortodontycznego, omówienie co można a czego nie wolno spożywać mając założony aparat stały, instruktaż higieny wraz z polecanymi rodzajami szczoteczek, omówienie ewentualnych awarii i jak z nimi postępować.
  3. Kontrole z aparatem to systematyczne wizyty w celu aktywacji aparatu.
  4. Zdjęcie aparatu ortodontycznego.
  5. Wydanie szyn retencyjnych i założenie ewentualnych retainerów.
  6. Utrzymanie efektów leczenia, by nie powróciła wada- okresowe wizyty kontrolne z retencją.

 

Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Najczęściej do ortodonty kierowane są dzieci w wieku od 7 do 13 lat. Na pierwszą wizytę dzieci kierowane są przed lekarza stomatologa, pediatrę, logopedę czy też laryngologa. W dobie dzisiejszej zaawansowanej techniki leczenie osób dorosłych nie musi być długoletnie i męczące. W niektórych przypadkach przed planowanymi uzupełnieniami protetycznymi lub implantologicznymi konieczne jest leczenie ortodontyczne w celu polepszenia warunków zgryzowych.

 

Niepokojące objawy czyli na co zwrócić uwagę

  • Wada wymowy
  • Oddychanie przez usta (nawykowe lub przyczynowe)
  • Dysfunkcja języka (najcz. tzw. przetrwały niemowlęcy typ połykania)
  • Asymetria rysów twarzy
  • Szkodliwe nawyki tj. ssanie palca lub smoczka ponad 1,5 r.ż., ogryzanie ołówków, długopisów, paznokci
  • Wyraźnie wysunięta lub cofnięta bródka
  • Bardzo wczesna utrata zębów mlecznych (skutek rozległej próchnicy)
  • Stłoczenia zębów (zęby „nachodzą na siebie”), szparowatość, braki w uzębieniu

 

Nie każdy z podanych objawów musi oznaczać konieczność podjęcia leczenia ale o tym powinien zdecydować ortodonta.